Proje Adı: Kiği Barajı ve HES, Kesin Proje Revizyonu, Detay Projelerin Hazırlanması ve Danışmanlık Hizmeti

Ülke: TÜRKİYE

Finans Kaynağı: Yerli

Etiketler: Türkiye, Yerel, HES, Tasarım, Danışmanlık

Projenin ayrıntılı anlatımı:

Temelden 170 m yükseklikte zonlu kaya dolgu tipindeki Kiğı Barajı Türkiye’nin doğu bölgesinde Peri Nehri üzerindedir. Baraj 16 milyon m3 dolgu hacmine sahiptir. Geçirimsizlik, geniş merkezi kil çekirdek ile ve her iki yamaçta 3 ayrı seviyedeki enjeksiyon galerilerinden ve temeldeki aç-kapa galeriden yapılacak enjeksiyon perdesi ile sağlanmaktadır.

İnşaat süresince derivasyon, her biri 5.50 m iç çapındaki 684 m3/s toplam boşaltım kapasiteli 2 tünelle yapılmaktadır. Her tünelde, 2.0 m Konik vana ve 1.60 x 2.00 m sürgülü vana ile teçhiz edilmiş dipsavak vana odası yeralmaktadır.

Sol sahilde konumlanmış dolusavak yapısı 2130 m3/s boşaltma kapasitesine göre tasarımlanmış olup herbiri 7.00 m genişlik, 10.50 m yükseklikte radyal kapak ve batardo kapakları ile teçhiz edilmiş 4 adet açıklığı varılır. 38.15 m uzunlukta ogee kretli eşikten sonra 37.00/25.50 m genişlikte ve 570 m uzunlukta %20 eğimli boşaltım kanalı yeralır. Kavitasyonu önlemek için boşaltım kanalı boyunca 60 m ara ile 6 adet havalandırma yapısı yerleştirilmiştir. Dolusavak kanalı enerjiyi sönümlemek amacıyla sıçratma ucu yapısıyla son bulmaktadır.

Enerji sistemi membada sulama yapısı ve kapak şaftı mansap ucunda ise denge bacası olan 8458 m uzunlukta ve 5.0 m iç çapında beton kaplamalı bir enerji tünelinden oluşmaktadır. Enerji tüneli, gömülü cebri boru branşmanları vasıtasıyla, toplam kurulu gücü 140 MW olan 3 adet Francis üniteli bir yerüstü santral binasına bağlanmaktadır. Projenin toplam enerji üretimi 450 GWh/yıl’dır.

TEMELSU Tarafından Sağlanan Hizmetler:

Derivasyon tünelleri, baraj gövdesi, dolusavak, enerji yapıları ve diğer yardımcı yapıların kesin proje revizyonları, uygulama projeleri ve projedeki hidromekanik ekipmanın kesin proje çalışmaları TEMELSU tarafından hazırlanmıştır. Müteahhit kuruluşa inşaat süresince TEMELSU tarafından danışmanlık hizmetleri de verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir