Proje Adı: Özlüce Barajı ve HES, Kesin Proje Revizyonu, Detay Projeleri Hazırlanması ve Danışmanlık Hizmetleri

Ülke: TÜRKİYE

Finans Kaynağı: DSİ

Etiketler: Türkiye, Yerel, HES, Tasarım, Danışmanlık

Projenin Ayrıntılı Anlatımı:

Temelden 144 m yükseklikte kaya dolgu tipindeki Özlüce Barajı Peri Nehri üzerindedir. 13,5 milyon m3 dolgu hacmine sahiptir. Santraldaki her biri 85 MW kurulu güçte iki ünite ile baraj, hidroelektrik enerji üretimine hizmet edecektir. Rezervuar hacmi 1,1 milyar m3’tür. İnşaat süresince derivasyon herbiri 7,50 m iç çapında ve toplam 1200 m3/s kapasiteli 2 adet tünelle sağlanmıştır.

Dolusavak 4710 m3/s kapasiteye göre tasarlanmış olup herbiri 10 m genişlik ve 14,5 m yükseklikte radyal kapaklı 4 gözden oluşmaktadır. Dolusavak gözleri 3 adet 3 m genişlikte orta ayakla birbirinden ayrılır. Ogee kretli eşik 31 m uzunlukta olup bunu 49 m genişlikteki önce %10, daha sonra %45 ve nihayette %80 eğimle devam eden toplam 300 m’lik boşaltım kanalı takip eder ve ucunda 49 m genişlikte 93 m uzunlukta enerji kırıcı havuz ile son bulur.

TEMELSU Tarafından Sağlanan Hizmetler:

Kesin projenin revizyonu 1987 yılında tamamlanmıştır. Bunu takiben derivasyon yapıları, baraj, dolusavak ve hidroelektrik santral dahil tüm enerji yapılarının detay projeleri, ayrıca projede yeralan tüm hidromekanik ekipmanın kati projeleri tamamlanmıştır. Ayrıca inşaat süresince Müteahhit kuruluşa danışmanlık hizmetleri verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir