Proje Adı: Muratlı Barajı ve Hidroelektrik Santralı Uygulama Projesi ve İnşaat Müşavirlik Hizmetleri

Ülke: TÜRKİYE

Finans Kaynağı: Yerel

Etiketler: Türkiye, Yerel, HES, Tasarım

Muratlı Barajı, Çoruh Nehri üzerinde Türkiye sınırları içinde yer alan barajlar sisteminin (Muratlı Barajı, Borçka Barajı, Deriner Barajı, Artvin Barajı ve Yusufeli Barajı) son barajıdır. 19 748 km2 su toplama havzasına sahiptir. Baraj asfaltik beton kaplamalı kaya dolgu tipi olup, temelden 44 m yüksekliğe, 438 m. kret uzunluğuna (beton yapılar dahil) ve 1 981 000 m3 dolgu hacmine sahiptir. 74.8 milyon m3 baraj gölü hacmi ve 10 961 m3/sn dolusavak kapasitesine sahiptir. İç çapları 10 m olan ve her biri 365 m uzunluğunda (giriş ve çıkış yapıları dahil) atnalı kesitli iki derivasyon tüneli bulunmaktadır.

Elektrik üretimi amaçlı yapılan barajın her biri 57.5 MW kurulu güce sahip iki santralından yılda 444 GWh elektrik üretimi hedeflenmiştir.
Kontrollu dolusavak 4 açıklığa sahip olup, bunlardan her biri 16 m genişliğinde ve 17.8 m yüksekliğinde bir radyal kapağa sahiptir. Bu açıklıklar her birinin genişliği 5 m olan 3 ayakla ayrılmıştır. En büyük muhtemel taşkın durumundaki enerjiyi kırmak üzere 79 m genişliğinde ve 130 m uzunluğunda bir düşü havuzu kullanılacaktır.
Proje, Muratlı Barajı ve HES inşaatının anahtar teslimi olarak, proje finansmanı dahil ,sözleşmenin imzalanmasından itibaren 69 aylık sürede Elektromekanik işlerinden sorumlu VA TECH Elin (Avusturya), Voith Sulzer (Avusturya), VA TECH VOEST MCE (Avusturya) ve Verbund Plan (Avusturya) firmaları ile inşaat işlerinden sorumlu Strabag Österreich (Avusturya), Yüksel İnşaat (Türkiye) ve Temelsu (Türkiye) firmalarının oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından yürütülmesini kapsar . Temelsu ve Verbund Plan genel koordinasyonu sağlamalarının yanı sıra proje yönetiminde aşağıdaki görevleri üstleneceklerdir:

– Konsorsiyumu oluşturan firmaların iş ilerlemelerini kritik yol yöntemi ile izleyerek İşveren’i bilgilendirmek üzere genel bir ağ programının hazırlanması ve kullanımı,
– DSİ ile yakın işbirliği ile konsorsiyumu oluşturan tüm tarafların saha çalışmalarının koordine edilmesi,
– DSİ’ye sunulacak iş ilerleme raporlarının hazırlanmasının koordinasyonu,
– DSİ’den alınan bilgilerin ilgili tüm taraflara aktarılması
Yukarıda belirtilen proje yönetim faaliyetlerine ek olarak, Temelsu projenin tüm inşaat işlerinin uygulama projelerinin ve iş sonu projelerinin hazırlanmasından da sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir