Proje Adı: GÜLLÜBAĞ BARAJI VE HES KESİN VE UYGULAMA PROJELERİ MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ

Ülke: TÜRKİYE

Finans Kaynağı: Yerel

Etiketler: Türkiye, Yerel, HES, Tasarım

Projenin ayrıntılı anlatımı:

Güllübağ Barajı ve HES Erzurum ili sınırları içinde yer almaktadır. Projenin amacı Çoruh Nehri’nin 1147 m ve 1042 m kotları arasında kalan düşüsünü değerlendirerek enerji üretilmesini sağlamaktır. Silindirle Sıkıştırılan Beton(S.S.B.) ağırlık tipindeki barajın temelden yüksekliği 71.50 metredir. Her bir açıklığı 11.00 m X 14.80 m boyutlarında radyal kapaklarla kontrol edilen 3 açıklıklı dolusavak yapısı S.S.B. baraj gövdesinin üzerine yerleştirilmiştir. Dolusavak proje debisi 4464 m3/s dir. Kurulu gücü 99 MW olan HES her biri 33 MW gücünde 3 adet Francis türbinle donatılmıştır. Enerji tüneli 3247 m uzunlukta ve 6.00 m çapındadır.

TEMELSU tarafından sağlanan hizmetler:

Kesin Proje kapsamında 08/2007 ile 11/2008 tarihleri arasında baraj ve yardımcı yapılar, enerji tüneli, denge bacası, cebri boru ve santral binasının tüm inşaat, mekanik ve elektrik hesapları, raporları, çizimleri ve teknik şartnameleri hazırlanmıştır. Daha sonraki aşamada ise yapım faaliyetlerine paralel olarak uygulama projeleri hazırlanmıştır.

Yukarıda tanımlanan tüm işlere ek olarak 6205 m uzunluktaki baraj yaklaşım yolunun ve bu yol üzerindeki 565 m uzunluktaki karayolu tüneli ve 180 m uzunluktaki viyadük projeleri de ayrı bir sözleşme kapsamında TEMELSU tarafından yükümlenilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir