Proje İsmi: CEYHAN HİDROELEKTRİK SANTRALLERİ PROJESİ MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ KESİN VE UYGULAMA PROJELERİ

Ülke: TÜRKİYE

Finans Kaynağı: Yerel

Etiketler: Türkiye, Yerel, HES, Tasarım

Osmaniye İli sınırları içinde, Ceyhan Nehri üzerinde, mevcut Aslantaş Barajı’nın akışaşağısı ile Cevdetiye Sulama Regülatörü arasındaki yaklaşık 21 metrelik düşüyü kullanarak elektrik üretimi amacı ile Oşkan ve Berkman adlı iki adet regülatör ve hidroelektrik santralleri (her ikisi birlikte Ceyhan HES’ları olarak adlandırılacaktır) planlanmıştır. Oşkan ve Berkman regülatör yerlerinin yağış alanları sırasıyla 14 775 km2 ve 14 842 km2 dir.


Oşkan HES kapsamında yer alan ana tesisler; bağlama seddesi, savak yapısı ve santraldır. Seddenin talvegten yüksekliği 13.5 m, kret uzunluğu 162 m, dolusavak tasarım debisi 1 600 m3/s’dir. Savak yapısındaki 4 adet açıklık 11.50 m genişliğinde radyal kapaklarla kontrol edilmektedir. Toplam kurulu gücü 25 MW olan Oşkan HES her biri 8.33 MW gücünde 3 adet bulb tipi türbin-generatör ünitelerinden oluşmaktadır. Santralda akışyukarıdaki projelerin mevcut durumlarına göre yılda 98.61 GWh enerji üretilmesi planlanmaktadır.

 

Berkman HES kapsamında yer alan ana tesisler; bağlama seddesi, savak yapısı ve santraldır. Seddenin talvegten yüksekliği 16.5 m, kret uzunluğu, 280 m, dolusavak tasarım debisi 1 600 m3/s’dir. Savak yapısındaki 4 adet açıklık 11.50 m genişliğinde radyal kapaklarla kontrol edilmektedir. Toplam kurulu gücü 35 MW olan Berkman HES her biri 11.67 MW gücünde 3 adet bulb tipi türbin-generatör ünitelerinden oluşmaktadır. Santralda akışyukarıdaki projelerin mevcut durumlarına göre yılda 132.81 GWh enerji üretilmesi planlanmaktadır.

 

 

Ceyhan Hidroelektrik Santralları Projesi kapsamında TEMELSU tarafından yükümlenilen mühendislik hizmetleri işi, kesin projeler, uygulama projeleri ve iş-sonu projelerinin hazırlanmasını kapsamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir