Proje Adı: SOCAR & TURCAS EGE RAFİNERİSİ (STAR) PROJESİ, SAHA HAZIRLIK İŞİ UYGULAMA PROJELERİNİN HAZIRLANMASI

Ülke: TÜRKİYE

Finans Kaynağı: SOKAR TÜRKİYE ENERJİ A.Ş.

Etiketler: Türkiye, Yerel, Boru hatları ve Rafineriler, Tasarım

 

Projenin Ayrıntılı Anlatımı:

İzmir İli Aliağa İlçesi sınırları içinde Petkim yarımadası içinde inşa edilecek olan Socar ve Turcas Ege Rafinerisi (STAR) Socar Türkiye A.Ş’nin önemli yatırımlarından biridir. Rafineride 1.6 milyon ton nafta, dizel ve jet yakıtı ve petrokimya ürünleri için hammaddeler gibi petrol ürünleri üretilecektir. STAR Rafinerisi Türkiyede bugüne kadar tek noktaya yapılan en geniş kapsamlı projelerden biri olacaktır. Yaklaşık 5 milyar dolara mal olacak rafinerinin üretime başlamasıyla, Türkiye’nin bugün için ithal ettiği ürünlerde milyarlarca dolarlık döviz tasarrufu sağlanacaktır.

“Saha Hazırlık İşi” olarak adlandırılan birinci aşama, genel olarak toprak işleri, istinat yapıları, kazı destek sistemleri ve yaklaşık 2 km2 alana oturan rafineri sahasının genel saha drenajı işlerini kapsamaktadır.

TEMELSU Tarafından Sağlanan Hizmetler:
Saha Hazırlık İşi Uygulama Projeleri kapsamında aşağıda özetlenen işler gerçekleştirilmiştir:

– Rafineri alanındaki yollar ve terasların teşkil edilmesi için gerekli toprak işlerini içeren rafineri yerleşimine ilişkin tasarım ve uygulama projelerinin hazırlanması.
– Yarme şevi kazılarının, gerekli destek sistemlerinin (zemin çivisi ve ankrajlar) belirlenmesi için gerçekleştirilen dinamik analizleri de içeren geoteknik tasarımı ve uygulama projelerinin hazırlanması.
– Toprakarme duvarları da içeren istinat yapılarının tasarımı ve uygulama projelerinin hazırlanması.
– Yamaçlardan gelen yağmur suyunun, yolların ve terasların drenajı ile deniz deşarj hattının projelendirilmesini içeren genel saha drenajı tasarımı ve uygulama projelerinin hazırlanması.
– Duvarlar, çitler ve menhol ve menfez gibi hidrolik yapılara ilişkin yapısal tasarım ve uygulama projelerinin hazırlanması.
– Rafineri tesislerinin inşaatı sırasındaki gereksinimlere bağlı olarak, yukarıdaki işlere ilişkin tüm revizyon çalışmaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir